Athener Schule

Το Athener Schule είναι ένα σχολείο... πολύγλωσσο

όπου η εκμάθηση των γερμανικών ξεκινά από το προνήπιο και οι δραστηριότητες γίνονται τόσο στα ελληνικά όσο και στα γερμανικά ισχυρά προσανατολισμένο στη διαπολιτισμική παιδεία με ανοιχτούς ορίζοντες, που εφαρμόζει εξατομικευμένη διδασκαλία με βάση την προσωπικότητα του κάθε μαθητή, συμμετέχει σε διεθνή προγράμματα και εφαρμόζει πρωτοποριακές μεθόδους εκπαίδευσης.

αυτοδιοικούμενο και μη κερδοσκοπικό

όλες οι αποφάσεις λαμβάνονται από τους ίδιους τους γονείς και τα έσοδα του στο σύνολο τους επενδύονται στο Σχολείο.  Η διοίκηση του Σχολείου επιλέγεται από τους γονείς και συνεργάζεται κοντά με το εκπαιδευτικό και το διοικητικό προσωπικό για τη δημιουργία του περιβάλλοντος που θέλουμε για τα παιδιά μας.

όπως αυτοπροσδιορίζεται, γιατί έχει έναν ιδιαίτερο οικογενειακό χαρακτήρα

Το σχολείο μας ήταν και παραμένει ένα μικρό οικογενειακό σχολείο, με ολιγομελείς τάξεις, μικρό συνολικό αριθμό μαθητών και περιορισμένο αριθμό εισακτέων ανά έτος ώστε να διατηρείται ο χαρακτήρας μας, όπου όλοι γνωρίζονται με όλους και τα παιδιά μας βιώνουν το σχολείο με ευτυχία, ασφάλεια σε μικρό οικογενειακό πνεύμα.