Σάβ, 13/05/2023 - 19:00

Η Βιβλιοθήκη του Athener Schule ανοίγει

Η Βιβλιοθήκη του Σχολείου Athener Schule ανοίγει τις πόρτες της  στη σχολική κοινότητα και στους φίλους του σχολείου διοργανώνοντας το Σάββατο, 13 Μαΐου στις 19.00, μια βραδιά με θέμα "Η Μουσική: μια Παγκόσμια Γλώσσα".  Επειδή η σχολική Βιβλιοθήκη δεν είναι μόνο ένας τόπος φύλαξης βιβλίων και μία αίθουσα ανάγνωσης αλλά κι ένας ζωντανός χώρος πνευματικής έκφρασης, η Βιβλιοθήκη του Athener Schule έχει προγραμματίσει μέσα στο σχολικό έτος τη φιλοξενία ανθρώπων των γραμμάτων, των τεχνών, του αθλητισμού και της επιστήμης.  Σ' αυτή την πρώτη εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί μία γνωριμία με τη Βιβλιοθήκη και θα ακολουθήσει συζήτηση με τον συνθέτη, πιανίστα  και Διευθυντή του Εθνικού Ωδείου Βριλησσίων, κο Χρήστο Πουρή για τη "Μουσική ως Παγκόσμια Γλώσσα". Θα ακολουθήσει συζήτηση με την κα Κορίνα Βουγιούκα, Διδάσκουσα Κιθάρας στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο για το "Βιβλίο και τη Μουσική". Στη βραδιά αυτή θα είναι μαζί μας και το Μουσικό Βιβλιοπωλείο και Εκδοτικός Οίκος Fagotto Books με δείγματα μουσικών βιβλίων.